whatsapp
 
Hemen Ara

Zoom Nedir? Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

19 Ekim 2020by dofcreative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2020/10/zoom-nedir-ve-nasil-bu-kadar-populer-oldu.jpg

Zoom nedir?

Zoom 9 yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı Eric Yuan tarafından kurulan dijital platformdur.
Koronavirüs döneminde sıkça kullanılan ve popülerleşen Zoom başlıca uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim de kullanımı artmıştır. Peki Zoom nedir? Zoom nasıl kullanılır? Zoom hakkında bilinmesi gerekenler nedir? Zoom güvenli midir?

 

Zoom kullanabilmek için ilk öncelikle telefonunuza ya da bilgisayarınıza Zoom kurulumunu yapmanız gerekmektedir. Bilgisayara kurulum yapabilmek için Zoom uygulamasının kendine ait olan web sitesini (zoom.us) açıyoruz. Açtığımız sitede indirmemiz için “sing up free” yazan yazıya tıkladıktan sonra kullandığımız mail adresimizi giriyoruz. Mail adresinizi doğruladıktan sonra dowland & run zoom yapıp indirmenin tüm aşamalarını tamamlamış oluyoruz. Böylece izin programını indirmiş oluyoruz. Telefona indirmek için App Store’ dan ya da Google play’ den uygulamayı indirebiliyoruz. Zoom ücretsiz bir uygulama fakat bazı büyük toplantılar için ek seçenekler adına ücret ödenmesi gerekebiliyor.

 

Online dersler için programı indirdikten sonra ekran üzerindeki alan seçeneğinden online ders yapmak veya yeni online derse katılma seçeneklerini kullanarak online derslere katılım sağlanabiliyor. Öğretmenler yeni bir ders başlattıktan sonra derse katılacak olan öğrencilere Meeting ID numarasını veriyor. Bu numarayı uygulamaya yazan kullanıcılar derse katılıyor. Ekranda mikrofon ve kamerayı açma kapama ayarları bulunuyor. ID ile herhangi bir üyelik yapılmadan da derslere katılım sağlanabiliyor.

 

Zoom hakkında bilinmesi gerekenler

Zoom Ücretsiz; Ücretsiz kullanılabilen Zoom kullanıcılara farklı abonelik seçenekleri sunar. Sunduğu abonelik seçeneklerinde kullanabilecek daha fazla seçenek bulunmaktadır.
Ücretsiz Zoom; Ücretsiz sürümünde katılımcı sayısında kısıtlamalar oluyor. Yapılan görüşmeler 40 dakikadan fazla süremiyor ve görüşmelerin kayıtlarını almak da mümkün olmuyor.
Zoom Pro; Zoom Pro’nun Aylık 14.99$ maliyeti vardır. Zoom Pro kullanırken toplantılar 24 saat kadar sürebilir ve kayıt altına alınabilir.
Zoom Business; Zoom Busines’ sin aylık 19.99$ maliyeti vardır. Zoom Business de özel URL’ler ve şirket markası oluyor.
Zoom Enterprise; Zoom Enterprise’ nin Aylık 19.90$ maliyeti vardır. 1000 veya daha fazla çalışanı bulunan firmalar tarafından sıklıkla kullanılır.

 

Zoom güvenli mi?

Uygulamada geçmişte toplantıya davetli olmayan kullanıcıların toplantıları sabote ettikleri bilinmekteydi. Bu nedenden ötürü uygulamayı kullanacak kullanıcılar tarafından Zoom’ un güvenli olmadığına dair endişeler vardı. Fakat Zoom BBC’ ye bu konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada “Zoom kullanıcılarının güvenliğini son derece ciddiye alıyor.“ ve “En büyük Mali hizmetler şirketlerinden, önde gelen telekominikasyon sunucularına hükümet dairelerinden üniversitelere, sağlık hizmetlerinden telefonla tedavi yöntemlerine kadar dünya genelinde 2000 kurum, kullanıcı, ağ ve veri merkezlerimizde güvenlik değerlendirmesi yapıp Zoom’ u tercih etti.” İfadelerini kullandı yapılan bu açıklamalar sonucunda kullanıcılar Zoom’un güvenli olduğu kanısına vardı.

 

Dof Creative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2020/09/dof-creative-footer.png
E-Bülten Üyelik

Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  E-Bülten Üyelik

  Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

   Dof Creative tüm hakları saklıdır.