whatsapp
 
Hemen Ara

Sosyal Medyada Doğru Görsel Kullanımının Önemi

19 Mart 2021by dofcreative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2021/03/sosyal-medyada-gorsel-kullanimi.jpeg

Doğru görsel kullanımı dijital pazarlamada ve boyutlandırılması, blog içeriklerinde kullanılan ve görseller sosyal medya çalışanlarının günlük iş akışının gündemini oluşturur.

Sosyal Medyada Doğru Görsel Kullanımı Neden Önemli?

Kabul edelim ki eski zamanlara kıyasla çok daha hızlı yaşıyoruz. Etkileşim için daha kısa zamana ihtiyacımızın olmasından dolayı, daha kolay etkileşim sağlayan görsel içeriklere yönelmek en doğru hareket olacaktır. Görsel içeriklerin daha kolay etkileşim sağlamasının elbette çeşitli sebepleri var. Sosyal medyada kullandığımız görseller bizi yansıtıyor. Kullanıcıların dikkatini çekmek ancak sağlam görseller ile mümkün olabiliyor ve bu durum gün geçtikçe daha da zor bir hale gelmiştir. Yapılan çalışmalara göre bir insan bir görseli saniyenin 10’da 1’i sürede algılayabiliyor. Ancak 200-250 kelimelik bir metni okuyup algılama süresi 60 saniye civarıdır. Bu yüzden verilmek istenen mesaj görsel şeklinde olursa, mesaj daha kolay iletiliyor ve daha akılda kalıcı oluyor.

Görsellik içeren içerikler kullanıcı açısından daha çok bağlılık oluşturuyor. Kullanıcıların %60’ının aramalarda ürün görselleri çıkan işletmeler ile etkileşime geçmeye daha çok meyilli oldukları gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise yazılardan önce görselleri görmeleridir.

Görsel Tasarımlarımızı Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sosyal medyada oluşturulan içerikler, metin ve görsellik olarak bir bütünlük sunmalıdır. İyi yazılmış metin ile doğru görsel kullanımı bir araya geldiğinde verilmek istenen mesaj hedef kitlenize en efektif şekilde ulaştırılmış olur. Hedef kitlenizin dikkatini çekebilmenin en etki yollarından biri tasarımlarınızda hikayeleştirme yapmaktır. Bir diğer önemli konu ise stok fotoğraf kullanımıdır. Stok görseller gerçeklikten uzaklaştırarak, hedef kitlenin marka ile olan bağını zedeleyebilir ve efektif ligini kaybetmesine sebep olabilir. Ayrıca görsellerimizin boyutlarının  paylaşım yapacağımız kullandığımız uygun olmasına özen göstermeliyiz. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlarda biri de telif konusudur. Kullanacağımız Telifsiz görseller için ücretli ya da ücretsiz faydalanabileceğiniz birçok internet sitesi bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında kullanıcıyı profilimizde tutmak için görselin tek başına yeterli olmayacağını unutmamalısınız. İyi bir görselin yanı sıra içeriklerinizin de kaliteli ve okunabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Diğer blog yazılarımızı okumak için tıklayın.

Dof Creative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2020/09/dof-creative-footer.png
E-Bülten Üyelik

Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  E-Bülten Üyelik

  Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

   Dof Creative bir GÖKTAŞ YAPI Kuruluşudur.

   EnglishItalianRussianTurkish