whatsapp
 
Hemen Ara

Influencer Marketing (Influencer Pazarlama) Nedir? Nasıl Yapılır?

19 Mart 2021by dofcreative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2021/03/influencer-pazarlama.jpeg

Influencer Marketing, günümüzün en çok kullanılan yeni nesil pazarlama yöntemidir.

Peki bu pazarlama yöntemi ne anlama gelmektedir? Yazımızda inceleyelim…

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing, çeşitli markaların ürünlerini tanıtmak amacıyla kullandıkları bir pazarlama stratejisidir. İçerik Pazarlama Stratejileri isimli makalemizde bu konuyu da sizin için ele aldık 😉 Buna örnek olarak, sosyal medyada çokça tanınmış kişilerin, markalar ile anlaşarak ürünlerini tanıtması verilebilir. 21. yüzyılın en çok uygulanan pazarlama stratejilerinden biri olan bu strateji, sosyal platformlarda ün yapmış kişilerin kitlelerine “özendirerek” yaptıkları ürün tanıtımı ve marka iş birliğidir. Instagram, bu pazarlama yönteminin sıkça kullanıldığı en önemli sosyal medya platformlarından biridir. Instagram dışında Youtube aracılığıyla da sıkça bu pazarlama yöntemi uygulanmaktadır.

Influencer Nedir?

Günümüzde çok sık okuduğumuz ve duyduğumuz bir terim olan Influencer, kelime anlamı olarak “etkileyen” anlamına gelmektedir. Çeşitli sosyal medya platformlarında belli bir kitleye ulaşmış olan tanınmış kişilere “Influencer” adı verilir. Belli bir takipçi kitlesine ulaşan ve hayatını sosyal medyadaki kitlesiyle paylaşan bu kişiler anlaştıkları markaların ürünlerini kullanırlar ve görüşlerini takipçileriyle paylaşırlar. Bu ürünlerin kullanıldığını ve beğenildiğini gören insanların, o markaya olan ilgileri artar ve etkilenmiş olurlar. Bu ürün tanıtım anlaşmaları tek seferlik olabileceği gibi uzun dönemli iş birlikleri de yapılabilir(ayrıca bkz: İnternetten Nasıl Para Kazanılır?). Günümüzde sosyal platformlarda en çok pazarlaması yapılan ürünler kozmetik ve kişisel bakım ürünleri olarak öne çıkmaktadır. Ancak her türlü ürünün pazarlaması yine sosyal medya üzerinden yapılabilir. Sosyal medyaya ilgi arttıkça, influencerlar üzerinden yapılan reklamların sayısı da artmıştır.

Markaların Influencer Marketing Yaparken İzledikleri Yol Nedir?

Influencer Pazarlama sürecinde markaların çok önem verdiği birkaç detay vardır. Bunlardan ilki, çalışılacak Influencer’ın ürün ile doğrudan bir bağlantısının olmasıdır. Örneğin; kozmetik ürünlerinin tanıtımını yapan bir Influencer, genellikle bu tür markalar ile anlaşır. Dikkat edilen bir diğer detay ise, markanın hedef kitlesinin çalıştıkları Influencer’ın hedef kitlesi ile uyuşmasıdır. Bunun sebebi farklı bir hedef kitleye yapılan tanıtımın başarısız olacak olmasıdır. Aynı şekilde doğru hedef kitleye yapılan doğru bir ürünün reklamı da ürünün satışlarını olumlu yönde etkileyecektir. (ayrıca bkz: İçerik Pazarlama Stratejileri) Bu sebeple markalar, çalışacakları Influencer’ın hedef kitlesinin yaş, cinsiyet ve yaşam tarzı gibi özelliklerini öncelikli olarak gözden geçirir.

Diğer blog yazılarımızı okumak için tıklayın.

Dof Creative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2020/09/dof-creative-footer.png
E-Bülten Üyelik

Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  E-Bülten Üyelik

  Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

   EnglishItalianRussianTurkish