whatsapp
 
Hemen Ara

COPPA Yasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

27 Ekim 2020by dofcreative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2020/10/coppa-yasasi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

COPPA Yasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Coppa Yasası 1 Ocak’ta devreye girdi.Youtube,çocukları hedefleyen içerikleri diğer içeriklerden daha farklı şekilde ele almaya başladı.

Coppa Yasası ile birlikte gelen değişikliklerin YouTube’u çocuklar için daha güvenli bir yer haline getirmesi bekleniyor. Büyük sorun şu ki, “çocuklara yönelik içeriğin” tam olarak ne anlama geldiğinden kimse emin değil ve yapımcılar ve içerik oluşturucular, kuralların nasıl yorumlandığına bağlı olarak binlerce dolar para cezası veya başka cezalarla boğulabileceklerinden endişe ediyorlar. Diğer gözlemciler, kuralların YouTube içeriği üzerinde, hatta çocuklar arasında popüler olmaları halinde daha büyük kitleleri hedefleyen videoların üzerinde ürpertici bir etkiye sahip olacağı konusunda uyarıyorlar.

 

Değişiklikler neler?

Ocak 2020’den itibaren YouTube, “çocuklara özel” olarak işaretlenen videolar için topladığı verileri önemli ölçüde kısıtlayacak. Bu, çok sayıda özelliği devre dışı bırakacaktır. Bu videolarda hedefli reklam sunma dahil. Yorumlar, kanal bildirimleri ve “oynatma listesine kaydetme” ve “daha sonra izle” araçları gibi kullanıcı verilerine bağlı diğer özellikler devre dışı bırakılacaktır. YouTube, çocuklara özel olarak etiketlenen videoları da arama sonuçlarından hariç tutar.

 

YouTube bunu neden yapıyor?

Değişiklikler, Google’ın , YouTube’un ABD Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı ihlal ettiği iddialarını çözmek için Federal Ticaret Komisyonu ve New York başsavcısı ile yaptığı anlaşmadan kaynaklanmaktadır . Yasa, internet şirketlerinin 13 yaşın altındaki (Türkiye’de 18 yaş altı) çocuklardan veri toplamasını yasakladı. Bu YouTube’un yıllarca görmezden geldiği bir şey, eleştirmenler suçladı. Google ayrıca anlaşma kapsamında 170 milyon dolar ceza ödedi.

İçerik üreticileri üzerindeki etkisi ne olacak?

YouTube’un yeni COPPA uyum kuralları, potansiyel para cezalarından korkan ve büyük reklam geliri kayıpları öngören bazı içerik oluşturucuların kapanmasına neden oldu. Eğitim bilimi videoları yayınlayan küçük bir kanal olan Socratica Kids, Kasım ayında yeni YouTube kuralları uyarınca reklam gelirinin% 95’inden fazlasını kaybedeceği için faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu .

 

Peki ya çocuk içeriği üreten büyük medya şirketleri?

Disney ve ViacomCBS gibileri, YouTube’un yeni gereksinimlerini karşılayacak avukat ordularına sahiptir. Dunstan, onlar için bile, içeriğin çocuklara yönelik olup olmadığı konusunda FTC’nin tanımına göre gri alanlar olduğunu söylüyor: “Bazı bürokratların karar vereceği şey sonradan gelecek.”
Bazı üreticiler, 13 yaşın altındaki bir kalabalığı cezbettiği düşünülebilecek projelerden kaçınıyor. New York merkezli dijital medya şirketi Believe Entertainment, çocuk programlarını geliştirmek için yakın zamanda eski Nickelodeon yöneticisi Keith Dawkins ile bir anlaşma imzaladı . Believe’in kurucularından biri olan Dan Goodman, YouTube kuralları nedeniyle şimdilik stüdyonun “daha çok ara odaklı ve daha eski şeylere” odaklandığını söylüyor çünkü “yanlış yorumlanmasını istemiyorsunuz.”

 

Belirsizliğin sebebi nedir?

FTC, içeriğin “çocuklara yönelik” olup olmadığına ve dolayısıyla COPPA’ya tabi olup olmadığına ilişkin yalnızca genel kurallar sağlar. Kriterler, animasyonlu karakterlerin kullanımını veya “çocuklara yönelik etkinlikler ve teşvikler” veya videodaki kişilerin yaşlarını içerebilir. Google dahil birçok kişi rehberliğin yetersiz olduğunu düşünüyor. 9 Aralık tarihli bir dosyada şirket, “COPPA Kuralının mevcut belirsizliğinin, şirketlerin COPPA’yı doğru uyguladıklarından emin olmalarını zorlaştırdığını” söyledi. Google, özellikle FTC’yi genel kitleleri, karma kitleleri ve çocukları hedefleyen içerik için sınır çizgileri belirlemeye ve eğitim içeriği sağlayıcıları için istisnaları kodlamaya çağırdı.

İç karartıcı tahminlerin ortasında, çocukların içerik alanındaki herkes, YouTube’un işlerini raydan çıkaracak yeni kurallarını öngörmüyor. 2-11 yaş arası çocuklara odaklanan ve aralarında en iyi çocuk kanalı Ryan’s World’ün de bulunduğu YouTube içerik oluşturucuları ile çalışan dijital stüdyo Pocket.watch, şirket yalnızca reklam satışlarına bağımlı olmadığı ve içeriğe dayalı satış yapabildiği için gelirde büyük düşüşler görmeyecek. kurucu CEO Chris M. Williams diyor. “Seyirci krizi yaşamayacağız” diye ekliyor. “Sanki çocuklar kalkıp YouTube’dan ayrılacak gibi değil.”

 

 

Dof Creative
https://dofcreative.com/wp-content/uploads/2020/09/dof-creative-footer.png
E-Bülten Üyelik

Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  Hakkımızda

  Yaptığımız sitelerde kolayca müşterilerimiz tarafından düzenlenebilir bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) oluşturuyoruz. Bunun için bir çok testte tabi tutarak kullanıcıya kolaylık ve rahat erişimi amaçlıyoruz .

  E-Bülten Üyelik

  Dof creative ile ilgili haberlerden haberdar olmak için E-Mail adresinizi bize iletin.

   Dof Creative tüm hakları saklıdır.